Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Із 9 по 11 березня 2021 року у Конгрес-Холі київського “Президент Готелю” відбувся XVIII черговий з'їзду суддів України, участь в якому взяло майже 300 делегатів, які представляли судову спільноту нашої країни. Серед делегатів з’їзду був суддя Тернопільського апеляційного суду Олександр Костів, якого ми попросили поділитись враженнями від роботи найвищого органу суддівського самоврядування.
Принагідно нагадаємо, що жодний суддівський форум не готувався та не проходив за таких екстремальних умов і безпрецедентних заходів безпеки. Запланований на початок квітня 2020 року, через погіршення ситуації з коронавірусом і запровадженим в Україні карантином, XVIII з'їзд декілька разів відкладався і був проведений практично через рік, у березні 2021 року.
Утім, за декілька днів до відкриття форуму до Ради суддів України надійшов лист від міністра внутрішніх справ Арсена Аракова із рекомендаціями заради безпеки делегатів та учасників зібрання перенести місце проведення з’їзду з приміщення Міжнародного центру культури та мистецтв Федерації профспілок України до “Президент Готелю”. Так і було зроблено.
Попри те, у день відкриття форуму делегатів зустріли пікетувальники. Гасла деяких найбільш “гарячих голів” межували із закликами до насильства та зовсім не узгоджувалися з поняттям мирного протесту. Тож, враховуючи ситуацію, було запроваджено суворі заходи безпеки, а у перервах між засіданнями приміщення конференц-залу навіть обстежувала кінологічна служба поліції.
Не зважаючи на, так би мовити, технічні незручності, впродовж усієї роботи з’їзду делегати продемонстрували державницький підхід у вирішенні питань порядку денного, надзвичайну продуктивність й конструктивність у роботі.
– Безумовно, особливо “гарячим” видався перший день з’їзду, – зазначив делегат XVIII чергового з'їзду суддів України, суддя Олександр Костів. – Та й загалом вважаю роботу з’їзду надзвичайно продуктивною та інтенсивною. Ми працювали у режимі нон-стоп. Обговорення актуальних проблем, що постали перед суддівською спільнотою України – недоукомплектованість штатів, недофінансування – тривали й у кулуарах з’їзду.
Та завдяки прекрасній організації нам вдалось за 3 дні розглянути всі включені до порядку денного питання та обрати чотирьох членів Вищої ради правосуддя за квотою з'їзду та новий склад Ради суддів України. На жаль, попри проведені два тури голосування, делегати так і не змогли призначити суддю Конституційного Суду України.
– Олександре Зіновійовичу, чому так було важливо провести з’їзд, не зважаючи на коронавірусну хворобу (Covid-19) та пандемію?
– Проведення з’їзду було вкрай важливим для подальшої стабільної роботи судової гілки влади. Зокрема, щоб не допустити блокування роботи конституційного органу – Вищої ради правосуддя, яка, серед іншого, вносить подання про призначення судді на посаду; здійснює процедури переведення, звільнення суддів та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності; вживає заходи щодо забезпечення незалежності суддів; надає консультативні висновки щодо законопроектів із питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів; здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України. Забезпечення повноцінної роботи ВРП, у свою чергу, є запорукою здійснення подальших кроків з реформування системи правосуддя з метою підвищення її ефективності та покращення доступу громадян до правосуддя, вирішення нагальних проблем, які стоять перед судовою владою, зокрема, подолання кадрового голоду в судах, що подекуди приймає катастрофічні масштаби.
Не менш важливо, щоб могла працювати Рада суддів України – орган суддівського самоврядування, який працює у період між з’їздами.
Крім того, завершуються повноваження суддів Конституційного Суду. Як відомо, шість кандидатур до КСУ пропонує Президент країни, шість – Верховна Рада і шість – з’їзд суддів. Наразі, за квотою з’їзду суддів є 5 діючих суддів КСУ, одна посада вакантна. До того ж, в одного з п’яти діючих суддів у середині травня ц.р. закінчуються повноваження. Таким чином, вже з 15-го травня ц.р. від судової влади буде лише 4 судді Конституційного Суду замість шести, як передбачено законом. На жаль, делегати XVIII з'їзду не змогли обрати суддів до Конституційного Суду.
Також делегати заслухали звіт т.в.о. голови Державної судової адміністрації України Людмили Гізатуліної про організаційне, фінансове та матеріально-технічне забезпечення діяльності органів. Звіт викликав досить гостру дискусію стосовно оцінки роботи Судової адміністрації. Оскільки важко пояснити, чому працівник апарату суду, маючи вищу освіту та величезний досвід роботи, отримав 300-400 грн. авансу? Відтак кваліфіковані працівники звільняються.
– Проведення XVIII з'їзду суддів України спричинило нову хвилю дискусії щодо довіри громадян до судової гілки влади.
– Останнім часом деякі громадські організації нагнітають ситуацію та маніпулюють громадською думкою щодо роботи судів, розповідають про недовіру до роботи суддів та їх тотальну корумпованість. Це призводить до того, що достатньо низьким залишається рівень довіри тих людей, які складають своє враження від діяльності судової системи лише із засобів масової інформації та яким особисто не доводилося звертатися до суду за захистом своїх прав.
З цього приводу Голова Верховного Суду Валентина Данішевська у своєму виступі на з'їзді наголосила, що протягом минулого року судами України розглянуто три з половиною мільйони справ та матеріалів. Із них в апеляційному порядку було оскаржено лише 13% рішень.
Звертаючись до суду, громадяни розраховують отримати захист своїх прав у різних галузях суспільних відносин – сімейних, трудових, спадкових, земельних, житлових тощо. Часто це останній шанс добитися справедливості, оскільки в інший спосіб та з допомогою інших державних органів люди вирішити свої проблеми не змогли.
Таким чином, якщо вважати, що в кожній справі приймає участь дві сторони, то щонайменше 7 млн. громадян скористалися послугами судів. Із них майже 90% рішень було сприйнято сторонами як справедливі, що засвідчує високий рівень довіри людей до судових рішень.
Крім того, за даними Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, щороку, починаючи з 2017 року, рівень довіри людей, які відвідували суди та скористалися їхніми послугами, підвищується.
Це і є відповіддю, чи довіряють громадяни України судовій владі.
– На початку розмови Ви згадували про неймовірні заходи безпеки в ході роботи з'їзду. Зважаючи на це, дехто в Україні пропонує організаційні заходи з великою кількістю учасників, у тому числі й з’їзд суддів, надалі проводити у режимі онлайн.
– Подібна пропозиція продиктована несприятливою епідеміологічною ситуацією в зв'язку із світовою пандемією коронавірусної хвороби та необхідністю дотримання карантинних обмежень. Я переконаний, що зустрічі та живе спілкування більш ефективні, ніж найгарячіші дискусії у програмі Zoom. От і на з’їзді делегати обговорювали найрізноманітніші проблеми, обмінювались думками. Будемо сподіватись, що ситуація із коронавірусом нормалізується, і ми забудемо про існування пандемії. На останок хочу підкреслити, що під час роботи з’їзду і організатори, і всі делегати дотримувалися всіх необхідних заходів безпеки.
Пресслужба Тернопільського апеляційного суду