Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду розглянув касаційну скаргу захисника Аліни К. на вирок Тернопільського апеляційного суду від 3 серпня 2022 року, яким засудженій призначено покарання у виді 4-ох років позбавлення волі з позбавленням права 3 роки керувати транспортними засобами.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 26 травня 2018 року, о 19 год. 20 хв. Аліна К., керуючи технічно справним автомобілем “Шевроле”, з двома пасажирами в салоні рухалась автодорогою від м. Чернівці у напрямку м. Тернопіль. Під час керування засуджена була не достатньо уважною та належно не стежила за дорожньою обстановкою. Крім того, не маючи достатнього стажу керування транспортними засобами (посвідчення водія отримала того дня вранці), всупереч вимогам Правил дорожнього руху України, за межами населеного пункту перевищила швидкість і рухалась щонайменше зі швидкістю 80 км/год.
У цей час їй назустріч, здійснюючи обгін автомобіля “Форд”, виїхав автомобіль “Мерседес” під керуванням невстановленого слідством водія. Однак до місця роз'їзду з автомобілем “Шевроле” водій “Мерседеса” завершив обгін та повернувся на свою смугу руху. Проте Аліна К., хоч і мала можливість завчасно виявити зустрічний транспортний засіб та зменшити швидкості аж до повної зупинки, через відсутність навичок водіння продовжила рух. Уже після роз'їзду із зустрічним транспортним засобом вона без необхідності різко повернула на узбіччя, внаслідок чого автомобіль занесло у кювет, і він боковою частиною наїхав на дерево. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди неповнолітня пасажирка автомобіля “Шевроле”, двоюрідна сестра засудженої – Анастасія З. отримала тяжкі тілесні ушкодження і наступного дня померла у Теребовлянський центральній районній лікарні.
Вироком Чортківського районного суду від 19 травня 2022 року Аліну К. визнано винною за ч. 2 ст. 286 КК України (порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило смерть потерпілої) та призначено покарання у виді 4-ох років позбавлення волі з позбавленням права 3 роки керувати транспортними засобами. На підставі ст. 75 КК України її звільнено від відбування основного покарання з випробуванням і встановлено 3 роки іспитового строку, з покладанням обов'язків, передбачених п.п. 1, 2 ст. 76 КК України (а саме: періодично з'являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання).
До відома: санкція ч.2 ст. 286 КК України передбачає позбавлення волі на строк від 3-ох до 8 років із позбавленням права керувати транспортними засобами строком до 3-ох років або без такого.
Тернопільський апеляційний суд вирок Чортківського районного суд від 19 травня 2022 року в частині призначеного покарання скасував і своїм вироком від 3 серпня 2022 року призначив Аліні К. покарання у виді 4-ох років позбавлення волі з позбавленням права 3 роки керувати транспортними засобами.
Не погодившись із рішенням Тернопільського апеляційного суду, захисник засудженої подав касаційну скаргу та просив цей вирок скасувати, а справу направити на новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вважав, що місцевий суд виніс законне та обґрунтоване рішення. Натомість суд апеляційної інстанції належним чином не зважив на особу засудженої та обставини, які пом'якшують покарання, та в своєму вироку належно не довів неможливість застосування до його підзахисної положень ст. 75 КК України.
У доповненні до касаційної скарги захисник наполягав, що ДТП спричинили неправомірні дії водія автомобіля “Мерседес”, який здійснив небезпечний обгін у забороненому місці, а при зустрічному роз'їзді не дотримався безпечного бокового інтервалу, тим самим створив для його підзахисної аварійну ситуацію. Тому у діях засудженої відсутня об'єктивна сторона кримінального правопорушення, на що не звернув увагу апеляційний суд. Також уважав безпідставним визнання судом апеляційної інстанції, що Аліна К. не відшкодувала заподіяну потерпілим шкоду, оскільки батьки загиблої самі відмовились отримати оплату.
За результатом касаційного розгляду колегія суддів Верховного Суду погодилась із висновками Тернопільського апеляційного суду, що виправлення та перевиховання засудженої Аліни К. неможливе без реального відбування покарання.
Так, оцінивши конкретні обставини кримінального правопорушення, апеляційний суд зазначив, що Аліна К. приступила до керування транспортним засобом, не маючи достатніх навичок, оскільки не проходила теоретичного та практичного навчання водінню. Вчинене нею кримінальне правопорушення призвело до незворотних наслідків – смерті неповнолітньої потерпілої, тоді як життя та здоров'я людини є найвищою суспільною цінністю. Також апеляційний суд зважив на позицію потерпілих, котрі просили врахувати обсяг суспільної небезпечності дій Аліни К. й тяжкість наслідків кримінального правопорушення у виді смерті їх дитини. Наголошували потерпілі й на тому, що засуджена не відшкодувала завданої їм шкоди та лише формально визнала свою вину, а тому наполягали на призначенні покарання, що належало відбувати реально.
На підставі зазначених даних, тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та невідворотних наслідків у вигляді смерті людини, до яких призвели самовпевнені та безвідповідальні дії Аліни К., котра знехтувала правилами безпеки дорожнього руху та, керуючи транспортним засобом, грубо порушила вимоги трьох пунктів Правил дорожнього руху, наразивши оточуючих на небезпеку та легковажно розраховуючи на відвернення можливих суспільно-небезпечних наслідків від своїх неправомірних дій, колегія суддів Верховного Суду визнала призначене Аліні К. покарання справедливим і таким, що відповідало вимогам ст. 65 КК України.
З урахувань наведеного Верховний Суд вирок Тернопільського апеляційного суду від 3 серпня 2022 року щодо Аліни К. залишив без змін, а касаційну скаргу захисника засудженої – без задоволення.
Пресслужба Тернопільського апеляційного суду