Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Два дні, з 18 по 19 вересня 2024 року, тривав у Києві перший етап XХ чергового з'їзду суддів України. Серед 274 делегатів Тернопільську область на поважному зібранні представляли: суддя-спікер, секретар судової палати з розгляду цивільних справ Тернопільського апеляційного суду Олександр Костів, судді Тернопільського міськрайонного суду Тарас Багрій, Анна Мостецька, Олег Холява та суддя Заліщицького районного суду Анна Тренич, суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Оксана Мартиць і суддя господарського суду Тернопільської області Іван Шумський.
Підбити підсумки роботи найвищого органу суддівського самоврядування і поділитись враженнями ми попросили суддю-спікера, секретаря судової палати з розгляду цивільних справ Тернопільського апеляційного суду Олександра Костіва. Хотілось би нагадати, що це вже вдруге судді Тернопільського апеляційного суду делегували Олександру Зіновійовичу повноваження представляти їх на найвищому зібранні суддів. Уперше він брав участь у роботі ХVIII чергового з'їзду суддів України.
На фото: делегати XX з'їзду - судді судів різної юрисдикції Тернопільської області
– За два дні роботи ХХ з'їзду із семи питань, внесених до порядку денного, було розглянуто чотири, – зазначив Олександр Костів. – Так, першого дня за результатом таємного голосування делегати призначили суддю Конституційного Суду України. Більшістю голосів (191) була обрана суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Олійник.
– Також делегати схвалили зміни до Кодексу суддівської етики та доручили Раді суддів України підготувати коментар до Кодексу суддівської етики та на прикладах розтлумачити застосування кожної статті. Всього в оновленому Кодексі їх 21.
На фото: голова ВККС Андрій Пасічник
– Наступного дня делегати заслухали детальну інформацію голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрія Пасічника стосовно роботи Комісії, зокрема про перебіг конкурсних процедур, які зараз відбуваються у судах різної юрисдикції.
– Також делегати з'їзду заслухали звіт т. в. о. голови Державної судової адміністрації України Максима Пампури стосовно фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності місцевих та апеляційних судів. За результатом звіту роботу ДСА України щодо представництва судів у відносинах із Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України в ході підготовки проєкту закону про Державний бюджет України на 2024 рік у межах повноважень, визначених законом, визнано недостатньою.
На фото - т.в.о. голови ДСА України Максим Пампура
Крім того, роботу Державної судової адміністрації України у частині виконання рішень судів, ухвалених на користь суддів, які набрали законної сили; забезпечення внутрішнього контролю за діяльністю територіальних управлінь ДСА; управління об’єктами державного майна, які перебувають у віданні Судової адміністрації, визнано незадовільною, – наголосив співрозмовник.
Також делегати з'їзду вирішили визнати за необхідне повернути Раді суддів України її ключові повноваження, які раніше забезпечували ефективне функціонування судової системи, але були суттєво обмежені в ході останніх законодавчих реформ (у тому числі, й у розробленій офісом Президента “Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 – 2023 рік” і на 2024 – 2029 рік), а також розширити ці повноваження для посилення ролі РСУ у забезпеченні належної діяльності судової системи.
Після цього в роботі з’їзду оголошено перерву.
Передбачається, що ХХ з'їзд суддів України продовжить свою роботу у березні 2025 року, адже делегатам ще належить обрати двох суддів Конституційного суду України, двох членів Вищої ради правосуддя та склад Ради суддів України, а також заслухати звіт РСУ щодо виконання завдань органів суддівського самоврядування про забезпечення незалежності судів і суддів, про стан організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів.
Пресслужба Тернопільського апеляційного суду