Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Тернопільський апеляційний суд розглянув апеляційну скаргу Оксани Ц. на рішення Тернопільського міськрайонного суду від 12 жовтня 2020 року, яким частково задоволено її позов про захист авторських прав та стягнуто на її користь з фізичної особи – підприємця Павла К. 330 тис. 610 грн компенсації.
Не погодившись із судовим рішенням, Оксана Ц. подала апеляційну скаргу та просила повністю задовольнити її позовні вимоги і стягнути з відповідача 1 млн 39 тис. 60 грн компенсації, що становить 220 мінімальних розмірів заробітних плат.
Як встановлено судом, у лютому 2020 року фотохудожниця з м. Нова Каховка Херсонської області Оксана Ц. звернулась до суду з позовом до відповідача, фізичної особи – підприємця з м. Тернопіль Павла К. за захистом авторських прав і стягнення компенсації. Обґрунтовуючи свої вимоги, зазначила, що у період із 25 лютого 2017 року по 31 січня 2018 року вона виявила факти реалізації контрафактних копій її графічних творів у трьох інтернет-магазинах військової атрибутики. Власником сайтів був фізична особа – підприємець з м. Тернопіль Павло К. Наприклад, 13 липня 2017 року покупець Богдана Д. на інтернет-ресурсі http:NNN оформила замовлення обраних товарів й отримала на свою електронну адресу підтвердження, в якому, зокрема, вказано номер банківської картки для оплати, власником якої був Павло К. Крім того, вказані у товарно–транспортній накладній номер мобільного телефону відправника та його прізвище, ім'я, по батькові були ідентичними вказаним на інтернет-ресурсах, а саме Павла К.
Аналогічні реквізити надійшли наприкінці січня 2018 року на електронну адресу іншого покупця – самої позивачки. Це підтверджує, що власником інтернет-магазинів був відповідач ФОП Павло К.
Авторські права фотохудожниці Оксани К. підтверджено свідоцтвами про реєстрацію авторських прав від 17 грудня 2010 року та від 29 грудня 2014 року, виданими Державною службою інтелектуальної власності України, та численними публікаціями в мережі інтернет. За результатами судової експертизи об'єктів інтелектуальної власності, окремі складові частини збірки творів “Сучасний український значок” та власні назви деяких із них є об'єктами авторських прав Оксани Ц. Над створенням збірного твору “Сучасний український значок” Оксана Ц. працювала впродовж 2003 – 2010 років.
У судовому засіданні Тернопільського апеляційного суду колегія суддів заслухала доповідь судді, доводи позивачки, дослідила матеріали цивільної справи в межах поданої апеляційної скарги й прийшла до висновку, що місцевий суд виніс законне та обґрунтоване рішення і підстав для його скасування немає. Зокрема, колегія суддів визнала не обґрунтованими вимоги позивачки Оксани К. стягнути на її користь 220 мінімальних заробітних плат, оскільки ст. 52 Закону України “Про авторське право та суміжні права” лише передбачено право стягнення компенсації у разі вчинення порушення авторського чи суміжного права, не залежно від кількості використаних об'єктів або їх складових частин.
Разом з тим, цією ж статтею встановлено межі суми компенсації — від 10 до 50 000 мінімумів заробітних плат. Відповідно до ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2020 рік” від 14 листопада 2019 року, розмір мінімальної заробітної плати у 2020 році складав 4 тис 723 грн. Тобто сума стягнутої з підприємця – відповідача компенсації (330 тис. 610 грн) на час винесення рішення дорівнювалась 70-ти мінімальним заробітним платам. На думку колегії суддів, ця сума відповідала завданій позивачці шкоді.
Також колегія суддів вказала на неналежний спосіб захисту, обраний позивачкою, оскільки ст. 52 Закону України “Про авторське право та суміжні права” чітко встановлено перелік способів захисту в разі порушення авторських прав.
З урахуванням наведеного, колегія суддів Тернопільського апеляційного суду апеляційну скаргу позивачки Оксани Ц. залишила без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.
Пресслужба Тернопільського апеляційного суду