Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу захисника депутата державної думи російської федерації Олексія К. на вирок Тернопільського міськрайонного суду від 6 вересня 2024 року.
Як встановлено судом, 15 лютого 2022 року депутат Олексій К. разом з іншими представниками держдуми росії підтримав постанову зі зверненням до президента рф розглянути питання про визнання так званих ДНР і ЛНР самостійними, незалежними державами. Такі рішення були частиною злочинного плану країни-агресора, оскільки сам факт їх існування використовувався як привід для ескалації воєнного конфлікту й спробою виправдання агресії. 22 лютого 2022 року президент росії використав ці рішення як формальний привід для повномасштабного вторгнення на територію України.
Вироком Тернопільського міськрайонного суду від 6 вересня 2024 року 53-річного депутата держдуми рф Олексія К. визнано винуватим за ч. 3 ст. 110 КК України (умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, особою, яка є представником влади, за попередньою змовою групою осіб, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків) і призначено покарання у виді 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна, що є його власністю.
До відома: санкція ч. 3 ст. 110 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої.
Не погодившись із судовим рішенням, захисник Олексія К. в апеляційній скарзі просив вирок скасувати та повністю виправдати його підзахисного. Уважав, що в діях російського політика відсутній склад кримінального правопорушення за ст. 110 КК України, оскільки він не мав повноважень змінити територіальну цілісність України, а під час голосування лише висловив свою політичну позицію, за що не повинен нести кримінальної відповідальності. Крім того, всупереч положень ст. 384 КПК України, обвинуваченому не роз'яснили можливості розгляду даного кримінального провадження судом присяжних.
У судовому засіданні Тернопільського апеляційного суду колегія суддів, детально проаналізувавши матеріали кримінального провадження в межах поданої апеляційної скарги, прийшла до висновку, що суд першої інстанції виніс законне, обґрунтоване та вмотивоване рішення і підстав для його скасування немає.
Так, оскільки депутат держдуми не з'являвся на виклики органу розслідування і до суду першої інстанції, розгляд кримінального провадження щодо нього відбувся в порядку спеціального судового розгляду (in absentia). Так, 16 квітня 2022 року під час досудового розслідування Олексія К. як підозрюваного було оголошено у міждержавний та міжнародний розшук. Під час судового розгляду місцевий суд, відповідно до вимог ч. 1 ст. 297-5 КПК України, повідомляв обвинуваченого про час і місце судового розгляду шляхом публікації судового виклику в офіційному друкованому виданні Кабінету Міністрів України газеті “Урядовий кур'єр” та на офіційному веб-сайті Судової влади, а його захист за призначенням здійснював професійний адвокати.
Також чинною на момент початку судового розгляду редакцією ст. 615 КПК України визначено, що під час дії воєнного стану кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачалось довічне позбавлення волі, здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів.
Враховуючи наведене, колегія суддів визнала безпідставними доводи захисника, що всупереч вимогам ст. 384 КПК України, прокурор і місцевий суд не роз'яснили обвинуваченому можливість розглядати порушене проти нього кримінальне провадження судом присяжних.
Щодо суті обвинувачення суд встановив, що винуватість Олексія К. повністю підтверджена зібраними у справі доказами, зокрема копіями протоколів огляду дисків із відеозаписами та скриншотами з екрану пленарних засідань державної думи росії, поіменним списком депутатів, присутніх на засіданні 15 лютого 2022 року. Таком на сайті “Вікіпедії” розміщено статтю про державну думу рф із посиланням на біографію депутата 8-го скликання Олексія К. Крім того, скриншоти сторінок його профілю у соціальній мережі “ВКонтакте” містили фото та публікації, що підтвердили його участь у прийнятті рішень, спрямованих на зміну територіальної цілісності України та підтримку повномасштабного вторгнення військ рф на територію України.
Факт того, що всі представники влади росії усвідомлювали, що Україна – суверенна держава з міжнародно визнаними кордонами, підтверджував і ратифікований росією 22 квітня 2004 року Договір між Україною та рф про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року. Як політик, обвинувачений достеменно знав про незаконність і протиправність зміни меж території та державного кордону України. Тому твердження захисника, що Олексій К. не мав повноважень змінювати територіальну цілісність України і під час голосування лише висловив свою політичну позицію, колегія суддів визнала непереконливими.
З урахуванням наведеного, колегія суддів Тернопільського апеляційного суду апеляційну скаргу захисника обвинуваченого залишила без задоволення, а вирок Тернопільського міськрайонного суду від 6 вересня 2024 року – без змін.
Пресслужба Тернопільського апеляційного суду